Podział majątku a wspólny kredyt – co warto wiedzieć?

Rozwód lub separacja to nie tylko emocjonalne przeżycie, ale również szereg formalności, w tym często trudny temat podziału majątku wspólnego. Sytuacja dodatkowo się komplikuje, gdy małżonkowie mają wspólny kredyt – zazwyczaj hipoteczny. Jak wygląda podział majątku w takim przypadku? Kto spłaca kredyt po rozwodzie? Wyjaśniamy.
Czym jest majątek wspólny?
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa (jeśli nie podpisano umowy majątkowej wprowadzającej ustrój rozdzielnośći majątkowej – tak zwanej intercyzy) powstaje wspólność majątkowa. Oznacza to, że co do zasady to co zostało nabyte w czasie trwania małżeństwa, wchodzi do majątku wspólnego, w tym również kredyty i zobowiązania zaciągnięte wspólnie.
Kredyt a podział majątku
Wbrew częstym oczekiwaniom, sąd podczas podziału majątku nie dzieli kredytu hipotecznego – kredyt nie jest składnikiem majątku, lecz zobowiązaniem.
Podział majątku obejmuje więc np. nieruchomość kupioną na kredyt, ale sam kredyt nadal obciąża obie strony, niezależnie od tego, kto będzie z niej korzystać po rozwodzie.
Oznacza to, że:
-
Oboje małżonkowie pozostają solidarnie odpowiedzialni za spłatę kredytu, chyba że bank zgodzi się na zmianę umowy kredytowej.
-
Nawet jeśli jedno z małżonków przejmie nieruchomość na własność, to nadal oboje są dłużnikami wobec banku, dopóki nie zostanie podpisany aneks do umowy kredytowej.
Co można zrobić?
W praktyce istnieje kilka rozwiązań:
-
Sprzedaż nieruchomości i spłata kredytu – często najprostsze wyjście. Po spłacie kredytu strony dzielą się pozostałymi środkami.
-
Przejęcie nieruchomości i kredytu przez jednego z małżonków – wymaga zgody banku. Zazwyczaj konieczne jest wykazanie zdolności kredytowej przez osobę przejmującą.
-
Dalsze wspólne spłacanie kredytu – mimo rozwodu. Może to rodzić konflikty, dlatego zaleca się zabezpieczenie interesów stron w odrębnej umowie.
Dlaczego warto skonsultować się z prawnikiem?
Podział majątku w przypadku wspólnego kredytu to skomplikowany proces, który wymaga nie tylko znajomości prawa, ale i współpracy z bankiem. Profesjonalne doradztwo pozwala:
-
uniknąć błędów, które mogą skutkować dodatkowymi kosztami
-
zabezpieczyć interesy obu stron
-
wypracować realne i zgodne z prawem rozwiązania.
Potrzebujesz wsparcia w sprawie podziału majątku lub kredytu po rozwodzie? Skontaktuj się z naszą kancelarią – pomożemy Ci przejść przez ten proces z możliwie największym spokojem.