Ważne zmiany w podatku od nieruchomości

W ostatnich miesiącach na rynku nieruchomości pojawiła się informacja o nowelizacji przepisów dotyczących podatku od nieruchomości, co budzi wiele kontrowersji oraz pytań wśród właścicieli nieruchomości, przedsiębiorców oraz osób wynajmujących lokale. Zmiany te mają na celu dostosowanie przepisów do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej, jednakże mogą one również wiązać się z wyższymi kosztami dla podatników. Jakie zmiany wprowadzono? Na co należy zwrócić uwagę? Poniżej omówimy najważniejsze aspekty nowelizacji.
1. Rozszerzenie katalogu budowli podlegających opodatkowaniu
Zgodnie z obowiązującym do 31 grudnia 2024 r. brzmieniem przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w celu zdefiniowania pojęcia budowli oraz budynku na potrzeby podatku od nieruchomości konieczne było odniesienie się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Po 1 stycznia 2025r. przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zawierają już autonomiczne definicje pojęć budowla oraz budynek Wprowadzone zostały również inne definicje, takie jak pojęcia robót budowlanych czy trwałego związania z gruntem. Co istotne, nowelizacja ustawy przewiduje także rozszerzenie katalogu budowli podlegających opodatkowaniu i tak do nowych kategorii budowli należą m.in.:
- obiekty niebędące budynkiem, wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, takie jak obiekt ochronny czy obiekt kontenerowy trwale z gruntem związany
- elektrownie (wiatrowe, jądrowe, fotowoltaiczne), biogazownie rolnicze, magazyny energii, kotły, piece przemysłowe, kolej linowa, wyciągi narciarskie, skocznie narciarskie, w zakresie ich części budowlanych,
- urządzenia budowlane i instalacyjne, takie jak przyłącza, urządzenia do oczyszczania ścieków, fundamenty pod maszyny i urządzenia techniczne.
2. Zmiany w sposobie opodatkowania garaży
Dotychczasowe przepisy różnicowały opodatkowanie garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Nowelizacja wprowadza jednolite zasady opodatkowania takich pomieszczeń, niezależnie od formy prawnej ich wyodrębnienia. Od 1 stycznia 2025 r. wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych,
które nie są zajęte na działalność gospodarczą, będą opodatkowane jednakową stawką. Dodatkowo, tę samą stawkę (1,15 zł za m²) zastosowano również do pomieszczeń takich jak rowerownie, znajdujących się w garażach.
3.Przedłużenie terminu na złożenie deklaracji
W nowelizacji wprowadzono możliwość przedłużenia terminu na złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 r. do dnia 31 marca 2025 r. Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest m.in. pisemne zawiadomienie o takim zamiarze oraz terminowa wpłata zaliczki na podatek.
4. Wpływ zmian na działalność przedsiębiorstw
Zmiany wprowadzone ustawą mogą wymusić na podatnikach konieczność ponownej analizy posiadanych obiektów, w celu ustalenia ich statusu podatkowego. Może to skutkować wzrostem zobowiązań podatkowych oraz zwiększeniem ryzyka kontroli ze strony organów podatkowych, co w konsekwencji może prowadzić do sporów. Warto zatem skonsultować się ze specjalistą celem dokonania prawidłowej analizy prawnopodatkowej oraz złożenia prawidłowej deklaracji.
Nasza kancelaria wspiera przedsiębiorców w kompleksowej analizie posiadanych nieruchomości pod kątem podatku od nieruchomości, dostosowując działania do obowiązujących znowelizowanych przepisów. Pomagamy również w przygotowywaniu deklaracji podatkowych zgodnie z aktualnymi regulacjami. Dodatkowo oferujemy audyt zobowiązań podatkowych przedsiębiorstwa za ostatnie 5 lat (obejmujących okres nieprzedawniony), uwzględniając zmiany w przepisach prawnych.