21 czerwiec 2024

Pierwsza linia ochrony danych przedsiębiorstwa (NDA)

Jakub TopolewiczJakub Topolewicz

Umowa o zachowaniu poufności (NDA) nie jest bezpośrednio uregulowana w polskim prawie, ale zawierana jest w ramach zasady swobody umów. NDA ma na celu ochronę informacji poufnych dotyczących jednego lub obu umawiających się podmiotów. Dotyczy to danych handlowych, finansowych, planów rozwoju przedsiębiorstwa, danych klientów i kontrahentów, informacji o produktach i usługach, procedur firmowych oraz wypracowanego know-how.

Zdjęcie.

Kluczowe Elementy Umowy NDA

  1. Definicja Informacji Poufnych W umowie NDA powinna znaleźć się precyzyjna definicja informacji poufnych. Określenie katalogu danych lub informacji chronionych umową NDA oraz sposób postępowania z tymi informacjami jest kluczowe dla skuteczności ochrony.
  2. Okres obowiązywania NDA Z prawnego punktu widzenia zaleca się wskazanie konkretnego okresu obowiązywania umowy poufności. Uniknięcie sytuacji, w której umowa zawarta jest na czas nieokreślony, zapobiega możliwości wypowiedzenia NDA w dowolnym momencie.
  3. Zastrzeżenie kary umownej Istotne z punktu widzenia ochrony, jaką niesie NDA, jest zastrzeżenie kary umownej. W przeciwnym razie, w przypadku naruszenia obowiązku zachowania poufności, udowodnienie wysokości szkody może być bardzo utrudnione.

Znaczenie NDA dla Przedsiębiorstw

W kontekście prowadzenia działalności gospodarczej, umowa NDA ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw i ich przyszłości. Przedsiębiorstwa powinny zwracać szczególną uwagę na pisemne wdrażanie umów NDA, zwłaszcza w przedsięwzięciach, w ramach których mogą zostać udostępnione drugiej stronie kluczowe dane dotyczące know-how.

Więcej artykułów

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz specjalistycznej
porady prawnej?

telefonZadzwoń
logo

Górna Topolewicz Tax&Legal
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.

ul. Uphagena 14, 80-237 Gdańsk

kancelaria@gtlegal.pl

KRS: 0001135386
NIP: 9571173454
REGON: 528561416

© 2025 GT Tax & LegalOchrona danych osobowych